26lo.waw.pl

w dużym mieście życie jest szybszze

Czego dziecko nauczy się na koloniach?

Chyba wszyscy rodzice, zanim wyprawią swoje dziecko na kolonie, muszą zmierzyć się z całym szeregiem wątpliwości i obaw. Wbrew pozorom, tylko niewielka część z nich dotyczy czynników zewnętrznych, z jakimi będzie musiała poradzić sobie latorośl.

Często mierzą się z pytaniem: czy mój maluch poradzi sobie w obcym miejscu bez rodziców? Oczywiście, w dużej mierze zależy to od indywidualnych cech dziecka. Warto jednak pamiętać, że kolonie to doskonałe miejsce, by dziecko zdobywało dodatkowe umiejętności.

Przede wszystkim będzie uczyć się samodzielności i odpowiedzialności. Świadomość, że to właśnie on sam odpowiada za siebie i nikt nie będzie go niańczyć, korzystnie wpłynie na sposób myślenia nawet największego trzpiota.

Jednak wzmocnienie poczucia odpowiedzialności i samodzielności to nie wszystko, czego maluch może nauczyć się na koloniach. Tutaj również będzie uczył się funkcjonowania w grupie ludzi, w której niemal każdy może mieć odmienne zdanie.

W dużej mierze wiąże się to ze sztuką rozstrzygania sporów oraz nawiązywania kompromisów. To bardzo cenna lekcja, która z pewnością przyda mu się w przyszłości.