26lo.waw.pl

w dużym mieście życie jest szybszze

Czy można mieć na dowodzie zdjęcie w czapce?

Każdy z nas chciałby mieć na dowodzie osobistym zdjęcie, które przypadło mu do gustu. Tego rodzaju dokument zwykle towarzyszy nam przez długie lata, więc dokładamy wszelkich starań, żeby wyglądać na nim atrakcyjnie.

Niektórzy uważają, że najkorzystniej będą prezentować się w dobrze dobranym nakryciu głowy. Czy rzeczywiście można umieścić na dowodzie osobistym zdjęcie w czapce? Polskie prawo faktycznie dopuszcza taką możliwość, jednak wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.

Założenie konkretnego nakrycia głowy w momencie robienia zdjęcia dowodowego musi wynikać z pobudek religijnych. Dodatkowo, wspólnota, która związana jest z noszeniem konkretnego nakrycia głowy musi być zarejestrowana w Polsce.

Bardzo ważne jest również, aby mimo umieszczenia na zdjęciu nakrycia głowy, twarz wciąż pozostawała wyraźnie widoczna. Wydawać by się mogło, że każdy może założyć na głowę czapkę czy chustę, tłumacząc się względami religijnymi.

Wcale nie jest to jednak takie proste. Wraz ze zdjęciem w nakryciu głowy, do wniosku o wydanie dowodu osobistego czy paszportu należy dołączyć zaświadczenie, potwierdzające należność do wspólnoty wyznaniowej.

W innym przypadku urzędnik ma prawo odrzucić twoje zdjęcie jako takie, które nie spełnia narzuconych regulaminem wymogów.