26lo.waw.pl

w dużym mieście życie jest szybszze

Każdy może robić ładne zdjęcia

Jakoś tak się złożyło, że wielu ludzi uważa, że naprawdę ładne fotografie mogą być wykonane tylko przez profesjonalistę, że ludzie którzy nie mają odpowiedniego doświadczenia i sprzętu nie są w stanie zrobić ładnych zdjęć i nawet nie ma co próbować. To powoduje, że niezbyt dokładnie przykładamy się do robienia zdjęć podczas wakacyjnych wyjazdów czy rodzinnych spotkań, a później jesteśmy z nich niezadowoleni i rzadko kiedy do nich wracamy. Takie myślenie jest błędne, bo nawet jeśli nie jesteśmy profesjonalistami, to i tak możemy zrobić ładne zdjęcia, wystarczy tylko poznać podstawy fotografii i się trochę postarać.

Zwróćmy na to uwagę

Zazwyczaj jest tak, że robimy zdjęcie szybko, bez dokładnego przymierzenia się, bo dziecko jest ruchliwe, bo kolejna atrakcja czeka na odkrycie. To właśnie przekłada się na jakość naszych zdjęć i na to, że nie prezentują się one tak wspaniale, jakbyśmy chcieli. Dlatego też, tak ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy poznali podstawy fotografii, tak byśmy wiedzieli czego powinniśmy unikać, a na co powinniśmy zwracać większą uwagę. Wcale nie musimy zapisywać się na żadne kursy, jeśli nie mamy na to ochoty czy czasu. Wystarczy, że sięgniemy po kilka publikacji poświęconych fotografii i temu, co robić, aby prezentowały się one jak najlepiej. Przede wszystkim musimy pilnować, aby nasze zdjęcie było dobrze oświetlone, aby było na nim jak najmniej cieni, a jednocześnie też musimy pamiętać, żeby fotografowana osoba czy rzecz, nie była ustawiona na tle okna czy słońca, bo wówczas takie zdjęcie kompletnie nam nie wyjdzie.

Musimy także zwrócić uwagę na to, aby objąć w kadrze to wszystko, co ma się w nim znaleźć i żeby te najważniejsze dla nas rzeczy znajdowały się na środku, bo wówczas będziemy mieli pewność, że takie zdjęcie wyjdzie ostre, ładne i dokładnie będzie widać to, co było dla nas najważniejsze podczas jego robienia.

Dzieci nie są łatwymi modelami

Nie ulega wątpliwości, że dzieci jest bardzo trudno fotografować. Z jednej strony ruchliwe, wszystko je interesuje, z drugiej znacznie niższe niż my sami. Dlatego też warto zadbać o to, aby zdjęcia dzieci były robione w jak najbardziej naturalny sposób. Jeśli chcemy, żeby się ładnie uśmiechnęły, to nie prośmy ich o to, ale zróbmy wszystko, aby je rozśmieszyć. Jeśli nie chcemy, aby na zdjęciu ich sylwetka była zaburzona, to przykucnijmy, tak aby znajdować się na odpowiedniej wysokości i żeby dziecko było ujęte na wprost, a nie z góry. Warto też czasami powygłupiać się z dziećmi, tak aby ustawiały się do zdjęć w taki sposób jak same tego chcą, a wówczas będzie największa szansa na to, że chociaż na chwilę staną nieruchomo, dzięki czemu będziemy mogli im zrobić ładne zdjęcie. Jeżeli znajdziemy strony czy książki poświęcone fotografii i tym podstawowym zasadom ich wykonywania, to będzie istniała spora szansa na to, że faktycznie będziemy zadowoleni z naszych zdjęć. Nawet wtedy, gdy będą wykonywane tylko do rodzinnego albumu.

https://www.fotografy.eu/fotografia-portretowa/