26lo.waw.pl

w dużym mieście życie jest szybszze

Niedobór i nadmiar witamin w organizmie

Witaminy odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Uczestniczą w reakcjach i procesach biochemicznych, które zachodzą wewnątrz organizmu. Dlaczego tak groźny jest zarówno ich niedobór, jak i nadmiar? Niedobór witamin nazywany jest hipowitaminozą. Może powstać na skutek nieodpowiedniej diety, ubogiej w pokarmy pełne witamin lub niezdrowego trybu życia. Zdarza się także, że niektóre osoby cierpią na zespół złego wchłaniania składników odżywczych. Wtedy przyswajalność niektórych witamin może być znikoma.

Ponadto warto wiedzieć, że także pewne leki wpływają na słabsze wchłanianie się witamin. Niedobór którejś z nich może doprowadzić do chorób i zaburzeń pracy organizmu. Warto pamiętać, że nadmiar witamin w organizmie także może mieć szkodliwe skutki. Hiperwitaminoza również może spowodować zaburzenia funkcjonowania organizmu, w zależności od tego jaka witamina została przedawkowana. O ile nadmiar witamin rozpuszczalnych w wodzie jest usuwany z organizmu wraz z moczem, tak szczególną wagę należy zwracać na witaminy, które rozpuszczają się w tłuszczach, ponieważ łatwo się gromadzą w tkance tłuszczowej. Ważna jest odpowiednia ilość witamin w organizmie.

Nie powinno ich być zbyt dużo, ani zbyt mało, dlatego tak istotne jest, aby nasza dieta była urozmaicona, ale zrównoważona.

https://winayo.pl/sklep/wina/rozowe ubezpieczenia.bankowo.org.pl http://tom-pak.pl/napkin-sleeve/