Pigwa, tylko na przeziębienie?
Pigwa to owoc kojarzący się nam głównie z okresem jesienno-zimowym. Słusznie – zawiera bowiem bardzo dużą ilość witaminy C, która skutecznie chroni nas przed przeziębieniem.
Co jeszcze zawiera w sobie pigwa, że warto nią czasem zastąpić w herbacie popularną cytrynę? Po pierwsze pigwa oprócz wspomnianej witaminy C zawiera także witaminy z grupy B. Znajdziemy w niej również żelazo, magnez, fosfor, wapń oraz miedź.
Taka mieszanka odżywczych substancji sprawia, że pigwa jest doskonałym lekiem na przeziębienie, suchy kaszel, grypę, a także jesienne przesilenie. Po drugie – pigwa jest pomocna nie tylko w przypadku osłabienia odporności organizmu.
Wpływa ona pozytywnie również na działanie układu pokarmowego. Napar lub macerat z nasion tego owocu łagodzi niestrawność, zgagę oraz refluks.
Spożywanie pigwy jest więc zalecane przy uszkodzeniach śluzówki, nieżycie jelit bądź żołądka i innych stanach zapalnych układu pokarmowego. Dodatkowo warto wiedzieć, że owoce i nasiona pigwy wzmacniają również wątrobę oraz wspomagają przemianę materii.