26lo.waw.pl

w dużym mieście życie jest szybszze

Retinol – czym jest?

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się przeczytać w składzie kosmetyku, że zawiera retinol i zastanawiałaś się, co to może być. Retinol to nic innego jak witamina A. Jest częstym składnikiem kremów i produktów kosmetycznych, ponieważ znacząco wpływa na stan zdrowia skóry oraz błon śluzowych.

Jeśli jest jej w organizmie zbyt mało, borykamy się z problemami skórnymi. Ponadto jest niezwykle ważna do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Trzeba także wiedzieć, że działa wzmacniająco na odporność oraz uczestniczy w przemianie tłuszczów.

Duże znaczenie ma także dla poprawnego rozwoju dziecka, gdyż wpływa na wzrost organizmu i budowę kości. Jej niedobór może spowodować nawet tak poważne konsekwencje, jak zahamowanie wzrostu. Z kolei objawami nadmiaru są bóle kości, stawów i głowy oraz wypadanie włosów i łamanie się paznokci.

Witaminę A w największych ilościach znajdziemy w czerwonych, pomarańczowych i zielonych warzywach i owocach, takich jak marchew, dynia, czerwona papryka, szpinak czy groszek. Jej źródłem jest także tran oraz ryby.