26lo.waw.pl

w dużym mieście życie jest szybszze

Sen dobry na wszystko

Najbardziej zagorzali zwolennicy aktywnego wypoczynku i uprawiania sportu twierdzą, że jest tylko jedna forma wypoczywania, która nie powinna się wiązać z ruchem. Chodzi o sen, którego rzeczywiście nie da się zastąpić w żaden inny sposób. Spać każdy z nas musi i warto uszanować tę potrzebę organizmu.

Zbyt krótki sen niemal zawsze skutkuje uczuciem zmęczenia i kiepskim samopoczuciem. Mamy opóźnione reakcje, wolniej kojarzymy fakty, popełniamy więcej błędów nawet podczas rutynowych czynności. Bycie niewyspanym może być wręcz niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Znane są przypadki zgonów wynikających z niedoboru snu. Nawet dostarczając organizmowi wszelkich niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych nie jesteśmy w stanie w żaden sposób nadrobić braków wynikających z niedoboru snu. Kiedy śpimy nasze ciało odpoczywa i rozluźnia się.

Następuje proces naturalnej regeneracji, której granice powinien wyznaczać sam organizm. Zazwyczaj gdy budzimy się samoistnie, ciało daje znać, że spaliśmy dostatecznie długo.

www.spzozlask.pl