26lo.waw.pl

w dużym mieście życie jest szybszze

Środki do kąpieli

Rozwijając temat kąpielowy, musimy zająć się tym, co należy zrobić, by kąpiel naszego malucha była efektywna. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby była regularna. Noworodka powinniśmy kąpać codziennie, jeśli nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań.

Osiągamy w ten sposób kilka celów. Mamy pewność, że potomek będzie czysty i świeży, co wpływa także na jego samopoczucie. Skóra dziecka przywyknie do kontaktu z wodą, zacznie się naturalnie regulować poziom nawilżenia oraz produkcji łoju.

Ważne jest również to, by dla dziecka kąpiel i mycie ciała jako codzienna czynność były czymś normalnym. Należy utrzymywać taką praktykę również w kolejnych latach życia, co wykształci zdrowe odruchy na gruncie higieny osobistej. Nieco wcześniej pisaliśmy w kontekście dziecięcych kosmetyków, iż zasadniczo nie trzeba angażować specjalnych środków, aby wykąpać noworodka.

Są specjaliści, którzy uważają wręcz, że początkowo wystarczy tylko ciepła woda. Jeśli jednak wolimy mieć w wanience trochę pianki, warto skorzystać z naturalnego mydła (na przykład Białego Jelenia) lub ze specjalnie opracowanych mydeł i żeli do kąpieli dedykowanych dzieciom. Wybór w tej materii jest szeroki – wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć.

Ilość środka myjącego jakiego użyjemy nie musi być duża. Już bardzo mała dawka wystarczy, aby woda miała ładny, delikatny zapach i gwarantowała skuteczne usuwanie brudu z dziecięcego ciałka. Pamiętajmy, aby nie stosować preparatów, z których na co dzień korzystają dorośli.

Dziecko można umyć dłonią lub sięgnąć po specjalną, miękką myjkę.

www.archiwum.malopolska.pl