26lo.waw.pl

w dużym mieście życie jest szybszze

Szkoła wyższa – dlaczego warto?

Co roku wiele młodych osób staje przed bardzo trudnym dylematem dotyczącym tego, czy iść na studia. Nie każdy decyduje się na taki krok i znajdzie się ku temu wiele powodów. Warto więc zastanowić się nad tym, czy warto iść na studia – tym bardziej, że wiele osób niestety nie do końca dobrze wybiera swoją drogę, a potem żałuje zmarnowanych lat. W jaki sposób podjąć więc odpowiednią decyzję co do swojej przyszłości? Nie jest to łatwe zadanie, natomiast dobrze wybrane studia z pewnością mogą okazać się bardzo dobrze zainwestowanym czasem. Ba, w wielu przypadkach to właśnie studia okazują się być przepustką do wymarzonej kariery czy upragnionej pracy. Nic więc dziwnego, że rokrocznie na uczelniach pojawia się mnóstwo nowych, młodych i spragnionych nauki ludzi. Zanim jednak zdecydujemy się iść na studia, warto jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań, po których dużo łatwiej będzie nam podjąć decyzję.

Czy warto iść na studia? Po co i na jaki dokładnie kierunek? Co studia mają dać i czego należy oczekiwać? Nie ma jednak prostych odpowiedzi na tego typu pytania, tym bardziej, że każdy przypadek jest indywidualny. Każdy może iść na studia, lecz nie dla każdego będzie to odpowiedni wybór. Chodzi tutaj więc przede wszystkim o określenie swoich własnych oczekiwań wobec studiowania. Dlaczego i po co? Dla wielu osób studia równoznaczne są jedynie z papierkiem, który otrzymuje się po ich zakończeniu – nie jest to jednak właściwe podejście, tym bardziej, że sam papierek to przecież nie wszystko.

Studia – za i przeciw

Jak pokazują różne badania, spora część pracowników zajmuje stanowiska, które wcale nie łączą się z ich wykształceniem. Oznacza to, że mnóstwo osób po zakończeniu studiów wcale nie pracuje w obszarze, w ramach którego studiowała. Samo nasuwa się więc pytanie: po co w takim razie studia? Problem może jednak leżeć gdzie indziej, a mianowicie w źle wybieranych kierunkach.

To dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wybrać uczelnię oraz sam kierunek, dając sobie tym samym szansę na robienie tego, co rzeczywiście lubimy i w czym naprawdę się odnajdujemy. Studia mogą nam bowiem bardzo mocno ułatwić znalezienie wymarzonej pracy, jeśli postawimy na taki kierunek, który rzeczywiście podniesie nasze kompetencje zawodowe w danej dziedzinie. Jest to jeden z najlepszych powodów, aby iść na studia – dzięki temu będzie to z pewnością wartościowy dla nas czas. Sam uzyskany dyplom to dla wielu osób z pewnością wielka duma, jednak w większości przypadków dużo bardziej liczą się umiejętności, wiedza oraz doświadczenie. To wszystko można zyskać także nie idąc na studia – warto więc dobrze się zastanowić, którą drogę wybrać. Wybór szkoły wyższej ze względu na nudę czy pewien przymus społeczny jest niestety z reguły stratą czasu i zazwyczaj mocno nierozsądną decyzją. Koniecznie należy więc tego unikać i dobrze zastanowić się, czy studia to coś dla nas.

Tylko wtedy będziemy mieli bowiem pewność, że nasza decyzja nie odbije się nam czkawką w przyszłości.

używane podręczniki do liceum poznań