26lo.waw.pl

w dużym mieście życie jest szybszze

Witamina D – co trzeba wiedzieć?

Dużo mówi się o zapotrzebowaniu organizmu na witaminę D, zwłaszcza u dzieci. Jednakże nie każdy wie, jaki ma ona wpływ na nasz organizm. Oto kilka informacji, które warto o niej wiedzieć.

Witamina D bierze udział w przemianach wapnia i fosforanów w organizmie, co pozwala na poprawną budowę układu kostnego. To właśnie witaminie D zawdzięczamy mocne i zdrowe kości oraz zęby, dlatego niezwykle ważna jest podczas rozwoju dziecka. Poza tym trzeba wiedzieć, że witamina D dostarczana do organizmu w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływa na funkcjonowanie systemu nerwowego oraz układu krążenia.

Warto także pamiętać, że zapobiega powstawaniu problemów skórnych oraz może być ratunkiem, gdy już się pojawią, ponieważ ma działanie łagodzące. Niedobór witaminy D może wywołać poważne konsekwencje. U dzieci może doprowadzić do krzywicy, a u dorosłych do osteomalacji.

Ponadto może być przyczyną osteoporozy. Z kolei kamica nerkowa i kamica pęcherzyka żółciowego może być skutkiem nadmiernych ilości witaminy D w organizmie. Warto wiedzieć, że witaminę D w naturalnej postaci można znaleźć w rybach morskich, tranie oraz jajach.

Pizzeria częstochowa sklep z przyprawami